Znanje in učenje

01.06.2011 - 30.06.2011

Učimo se vse življenje, v šoli, v prostem času, na delovnem mestu in še kje, pravzaprav se zdi, da formalni del izobraževanja obsega manjši delež vseživljenjskega učenja. Znanja ni nikoli dovolj in dan, ko se ničesar ne naučimo, je izgubljen, so le nekatere od ljudskih modrosti.

Pri razvoju kariere bo zagotovo koristilo znanje, ki si ga pridobite na fakultetah, saj je to tudi formalno priznano. Tisti, ki ste svoja študijska leta že končali z diplomo, se lahko odločite za magistrski ali še raje doktorski študij, saj je zaradi bolonjske reforme t. i. bolonjski magisterij izenačen s staro univerzitetno diplomo. Bolonjska reforma ima seveda tudi kar nekaj prednosti, saj lahko svoj študij preprosto nadaljujete na kateri od evropskih fakultet, zahvaljujoč sistemu kreditnih točk ECTS. Ta sistem hkrati omogoča, da kateri predmet opravljate v tujini, pridobljeno znanje (točke ECTS) pa vam priznajo slovenske fakultete in obratno. Vendar se velja pozanimati na fakulteti, kakšna je praksa pri njih. Seveda pa morate pri podiplomskem študiju računati na šolnino, še posebno če razmišljate o študiju v tujini. A da udarec po žepu ne bi bil prehud, se pozanimajte o možnosti kandidiranja na razpisih za štipendije, tudi tuje, o katerih dobite več informacij na spletnih straneh univerz ter pristojnih ministrstev.

NEFORMALNO UČENJE;

Za razliko od formalnega izobraževanja gre pri neformalnem izobraževanju za pridobivanje, razširjanje, obnavljanje, posodabljanje in poglabljanje znanja, kjer ni nujno, da se pridobljeno znanje dokazuje z javno veljavno listino.

Neformalno izobraževanje je vsaka organizirana oblika izobraževanj, ki ima nek definiran namen. Izvajajo ga različne neprofitne organizacije, podjetja pa tudi lokalne skupnosti in državne institucije. Ta izobraževanja ne prinašajo formalne pravno veljavne izobrazbe. Prinašajo pa znanje in veščine, ki jih posamezniki potrebujejo. Pogosto ponudba neformalnih izobraževanj hitreje sledi potrebam in pogosto uvaja nove in bolj učinkovite načine učenja: izkustveno učenje, delo v malih skupinah, vrstniško učenje... 

Priložnostno učenje
Zelo blizu neformalnemu izobraževanju je priložnostno učenje. Tukaj pa gre za učenje ob nekih drugih dejavnostih, ki jih počnemo. Prostovoljno delo, delov nevladnih organizacijah, vodenje različnih projektov in podobno, prinaša širok spekter priložnosti za učenje.

Priložnosti
Priložnosti za neformalno izobraževanje in priložnostno učenje je veliko in praktično za vse skupine od otrok do starejših. Predvsem za mlade je zelo smiselno, da izkoristijo kar največ teh priložnosti. Te priložnosti jim pomagajo odkrivati in razvijati lastne potenciale, prepoznavati karierne priložnosti in tudi ustvarjati nove karierne možnosti.

Ena od bistvenih razlik med obema oblikama izobraževanja je, da se formalno izobraževanje odvija v institucijah za izobraževanje, vendar vse več šol v svoje dejavnosti vključuje najrazličnejše nove metode, kot so projektno delo, delavnice, ekskurzije in podobno. Tovrstne aktivnosti omogočajo pridobivanje posameznih neformalnih znanj, vendar posameznik kljub temu v šolah še vedno ne more pridobiti dovolj socialnih veščin. Predvsem neformalno izobraževanje omogoča pridobivanje socialnih spretnosti. S socialnimi spretnostmi mislimo na medosebne spretnosti, in sicer spretnosti upravljanja ljudi, timsko delo, samozaupanje, disciplina, voditeljske sposobnosti, načrtovanje, projektno delo, organizacija, praktično reševanje problemov. Neformalno izobraževanje zajema razne tečaje in seminarje, usposabljanja, pa tudi članstvo v mladinskih skupinah, prostovoljno delo ali delovno prakso. Neformalno torej ni nekaj nasprotnega formalnemu, ampak njegova dopolnitev.

Neformalna izobrazba pogosto omogoči delo v poklicu, ki skoraj ni povezan s smerjo študija. Štejejo namreč kompetence, ki jih imamo in ne to, kje smo jih pridobili.

Vabljeni, da nas obiščete v Mladinskem centru Hiša mladih, se prostovoljno vključite v program in si tako naberete ogromno izkušenj, ki vam bodo koristila tudi pri iskanju redne zaposlitve.