MEPI - Mednarodno priznanje za mlade

09.02.2012 - 01.05.2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OPIS DEJAVNOSTI

Udeležba v Programu MEPI se prične, ko mlada oseba pridobi (kupi) indeks in izpolni prijavnico. Le ta se uporablja za zapis napredka, dosežkov ter uspehov udeleženca skozi program.

Udeleženec s pomočjo mentorja izbere svojo lastno dejavnost, na vsakem izmed štirih področjih (služenje, rekreativni šport, veščine in odprave) in si zastavi cilje.

Vsa štiri področja mora zaključiti na svoji izbrani stopnji (bronasti, srebrni in zlati), znotraj katerih napredujejo glede na lastne zmožnosti. Pri vsakem sklopu jih spremlja inštruktor (ocenjevalec), usposobljen za izbrano področje, ki ob zaključku določenega obdobja potrdi (opisno oceni) posameznikovo napredovanje v indeks dosežkov.

Za vstop na naslednjo stopnjo se mora udeleženec prijaviti pri svojemu mentorju, s katerim se pogovorita o izkušnjah, ki jih je pridobil na prejšnji stopnji. Voditelj nato preveri indeks. Poleg tega pa se skupaj z udeležencem ponovno dogovori, kdo bo inštruktor/ocenjevalec za posamezna področja. Ob zaključku posamezne stopnje sledi podelitev priznanj.

Mednarodno priznanje za mlade je univerzalen program. Vlogo izvajalca Programa lahko prevzame vsakdo, ki dela z mladimi ljudmi. Program predstavlja način udejstvovanja mladih, ki temelji na aktivnostih za mladino, ki jih organizirajo in izvajajo razna združenja in organizacije. Program stremi k povezovanju in mreženju organizacij, ki mladim preko lastne ponudbe storitev ponujajo možnost oz. priložnost, da v okviru njihove organizacije opravljajo eno ali več izmed aktivnosti posameznega področja Programa MEPI (Služenje, Veščine, Rekreativni šport in Odprave, Projekt neznani prijatelj).
Program MEPI lahko uporabljajo v osnovnih in srednjih šolah, zavodih za otroke s posebnimi potrebami, v vzgojnih/stanovanjskih skupinah, v Zavodu za prestajanje mladoletniškega zapora, v mladinskih klubih, prostovoljnih organizacijah ter ostalih mladinskih skupinah vseh vrst, kot seveda tudi v drugih skupinah. MEPI lahko dopolni že obstoječe programe v skupinah. Obstoječimi programom pa ni konkurenčen temveč jih dopolnjuje.
Ogromno dejavnosti, ki tudi spadajo pod področje MEPI-ja vključujejo že obšolske dejavnosti ali programi mladinskih organizacij. Tako dejavnosti pridobljene pri MEPI-ju se lahko upoštevajo tudi pri kateri drugi mladinski organizaciji. Npr. odprava skavtov/tabornikov, ki sodi pod okrilje MEPI-ja, lahko velja tudi za skavtsko priznanje. Seveda si morajo biti pogoji pri obeh podobni.
Neprofitne organizacije tudi spoznavajo, da je MEPI zanimiv program, ki ga lahko integrirajo v svoje lastne okvire. Tako svojim članom omogočajo sodelovanje v mednarodno priznani shemi ter jim širijo obzorje in pogled na svet. MEPI nudi tudi povezavo in kooperativnost med agencijami in organizacijami, ki delajo z mladimi.

KONCEPT PROGRAMA

Koncept programa temelji na osebnem (individualnem) izzivu. Mladim predstavlja uravnotežen, ne-tekmovalen program prostovoljnih, športnih, kulturnih, intelektualnih in avanturističnih dejavnosti, ki spodbujajo osebno odkrivanje in rast, samozaupanje, vztrajnost, odgovornost do samega sebe in nenazadnje služenje (njihovi) skupnosti.
Program je izredno uravnotežen, ker stremi med intelektualnim in praktičnim ter duhovnim in fizičnim. Ravno zaradi pestrosti in večplastnosti v okviru neformalnega izobraževanja spodbuja celostni razvoj, aktivno državljanstvo in aktivno participacijo mladih v družbenih zadevah
Cilj programa je razvoj samopodobe in družbenega zavedanja mladega človeka z udeležbo na različnih interesnih področjih. Z uravnoteženim spletom prostovoljnih, izobraževalnih, športnih in pustolovskih dejavnosti pomaga k osebnostni rasti mladih.

Dostopen je vsem mladim od 14. do 25. leta, ne glede na fizične in umske sposobnosti, spol, etnično pripadnost, versko ali politično prepričanje, socialno okolje ter ostale osebne okoliščine. Udeležba je popolnoma prostovoljna; vsak udeleženec je popolnoma svoboden pri izbiri dostopnih možnosti znotraj štirih področij, navedenih spodaj. Kriterij za pridobitev priznanja je izboljšanje sposobnosti udeleženca, doseženo z njegovo vztrajnostjo. Vsak napreduje po lastnih zmožnostih in tekmuje le sam s seboj.

GLAVNA NAČELA PROGRAMA

NETEKMOVALNOST - gre za osebni izziv in ne tekmovanje!
SPLOŠNA DOSTOPNOST - za vse, ki zmorejo in želijo!
PROSTOVOLJNOST- udeležba je odvisna od tebe, od tega, kaj želiš početi v prostem času!
PRILAGODLJIVOST - Program si sestaviš po lastni meri!
URAVNOTEŽENOST - deluješ na različnih področjih in v različnih aktivnostih!
NAPREDOVANJE - izboljšuješ svoje sposobnosti!
NARAVNANOST K DOSEŽKOM - Program ne pozna neuspeha!
MARATON NE ŠPRINT - potrebno je več, kot le trenutna navdušenost!
OSEBNOSTNI RAZVOJ - pomembno je sodelovanje; priznanje je le »češnja na torti«!
ZABAVA - gre za zabavo in to, da uživaš v tem, kar počneš!

več na; WWW.MEPI.INFO

http://www.youtube.com/watch?v=KLumqZl3GC4&feature=player_embedded#!

http://youtu.be/b2Q2-Cgk0aE

http://vimeo.com/4656221