COWORKING Ajdovščina
11.02.2015 - 31.05.2015 / 18:00
V četrtek, 15. januarja 2015, se je v Ajdovščini zgodil prvi malce resnejši sestanek na temo coworkinga. Coworking je sodoben način timskega delovanja, ki spodbuja odprto podjetniško kulturo. Posameznikom, kreativnim in inovativnim osebam, podjetnikom, dizajnerjem, iskalcem idej in dela omogoča izmenjavo misli in testiranje konceptov s pomočjo drugih oseb, s katerimi si na vnaprej določen dan delimo prostor. Sodelovanje, interdisciplinarno razvijanje idej, odprta komunikacija ter delitev z drugimi so osnovne značilnosti coworkinga. Namen coworkinga je danes opolnomočiti vse mlade, ki jim je samozaposlitev edina možnost za preživetje. Če sediš doma sam, izoliran, boš veliko težje dobil in kakovostno izvajal projekte kot če si del večje skupnosti ustvarjalcev različnih profilov, ki si lahko medsebojno pomagajo.
Glede na ideje, želje in potrebe, bo coworking skupnost kmalu zaživela tudi v naši občini. Najti je potrebno le pravi model, ki bo primeren za naše okolje in bo nudil prepotreben dodatni kisik, ki ga ajdovsko gospodarstvo ta trenutek vsekakor potrebuje.
Kratek povzetek uvodnega coworking srečanja :
Pokazalo se je, da v Ajdovščini zagotovo obstaja želja in pobuda o ustanovitvi nekakšne coworking scene, so pa različni pogledi in potrebe na več vrst coworkinga. Po našem mnenju je morda v začetku celo večja potreba po mreženju in sodelovanju, kot po prostorih, ki pa vsekakor ostajajo cilj v prihodnje. Ker torej zanimanje obstaja bo naslednji korak organizacija javnega coworking večera, najverjetneje v Hiši mladih, na katerega se bo povabilo nekoga ali več izmed njih, ki zadeve malce bolje poznajo in bodo predstavili svoje izkušnje. Naslednja zadeva bo želje in pripravljenost postavit na papir, v nek birokratski jezik, in predstavit zadevo Občini Ajdovščina ter se nato z njo poskušati dogovoriti o prostoru, sredstvih in podobno.
Nekaj besed o Cowrkingu izpod prstov Hane Karim, ene izmed pobudnic razvoja Coworkinga v našem mestu:
COWORKING – NOVA ZGODBA V GOSODARSTVU
V Ajdovščini se že nekaj časa šušlja o projektu, ki bi v našo dolino pripeljal vedno bolj priljubljen način del, imenovan coworking ali so-delo. Na ta račun je bil na pobudo MC Hiše mladih in Razvojne agencije ROD že izveden okvirni sestanek, na katerem so mladi iz naše občine podali svoja mnenja o željah in potrebah po tovrstnem prostoru. Koncept coworking centrov se je se je prvič pojavil v ZDA, ko so si krativci vseh vetrov iz preproste želje po zniževanju stroškov najema poslovnih prostorov pričeli deliti pisarne. Vendar ima coworking veliko koristnejši namen: tak način dela, ki je pri nas vzklil predvsem iz realnih potreb mlade generacije v zaposlitveni krizi, predstavlja tudi način povezovanja sodelujočih. In prav iz mreženja sledijo nadgradnje idej v stilu »več glav več ve«. Coworking samozaposlenim omogoča, da svojega dela ne opravljajo doma sami s svojih kavčev in improviziranih pisarn, saj na ta način nimajo občutka, da hodijo v službo in so zaposleni. Država s svojo zaposlovalno politiko spodbuja t.i. prekerce oz. samozaposlene, sodelo pa jim omogoča delovni kotiček v stimulativni družbi, v prijetnem okolju, kjer se iskrijo nove ideje.
Ponudba si je v različnih coworking centrih dokaj podobna: vsakemu od uporabnikov prostora je omogočena souporaba mize ali pisarne, dostop do brezžičnega interneta, souporaba tiskalnika in drugih elektronskih naprav, ki so na voljo, navadno pa tudi omarica za shranjevanje lastnine. Seveda pa ima tudi tak način dela svojo ceno. Različni centri po Sloveniji najemnine različno urejajo, vse z namenom čim večje prilagoditve uporabnikom. Tako nekateri zaračunavajo mesečni najem mize, drugi letni, ponekod pa se poslužujejo zaračunavanja dnevne uporabe. Za lažjo predstavo: celomesečni polni najem mize v Poligonu znaša 95 evrov na osebo.
Ideja o ustanovitvi tovrstnega centra pri nas je organizacijsko zahtevna, potrebna pa je tudi poglobljena raziskava potreb mladih samozaposlenih v našem kraju. Nekaj na to temo je bilo že povedanega na prvem sestanku v MC 15. januarja. Tako je bil naslednji smiseln korak izvedba pogovorno-predstavitvenega večera v dvorani Hiše mladih. Na slednjega smo povabili ustanovitelje pred kratkim odprtega izolskega coworking prostora RIIBA ter medijsko zelo podprtega projekta Poligon, ki luč sveta ugledal pred letom dni.
Prav o ljubljanskem Poligonu se v medijih zadnje tedne intenzivno govori, saj je kot prvi tovrstni projekt v prvem letu svojega obstoja gostil že preko 150 dogodkov, delavnic in mentorstev, na katere je privabil več kot 10 tisoč obiskovalcev. V našo državo je pripeljal tudi koncept množičnega financiranja (Crowdfunding), ki do poslovnih uspehov in svetovne odmevnosti pomaga potencialno uspešnim domačim projektom. Kljub razgibanemu letu se je Poligon na žalost znašel v hudih finančnih težavah in je tik pred zaprtjem. Država je centru namreč odrekla interventno pomoč v smislu subvencioniranja obratovalnih stroškov. In ta ista država zaradi slabih zaposlitvenih razmer za mlade najbolj spodbuja samozaposlovanje oz. prekerno delo. Coworking je predvsem skupnost ljudi, ki jih druži odprtost do novih idej in učenja, cilj česar so nove poslovne priložnosti – te pa lahko vzniknejo v uspešna podjetja, ki bodo državi v prihodnje prišla še kako prav.