Vabilo k sodelovanju: Mladi odloča(j)mo!
13.05.2016
V okviru projekta nameravamo organizirati dva dogodka z mladimi in predstavniki občin. Z dogodkom želimo okrepiti sodelovanje med mladimi in predstavniki občin z namenom izboljšanja stanja mladih v posameznih občinah. Tekom projekta smo predhodno v različnih občinah po Sloveniji izvajali različna posvetovanja z mladimi s poudarkom na izzivih mladih v njihovih lokalnih skupnostih.
Mladi so na podlagi lokalnih analiz pripravljali ukrepe in priporočila kako izboljšati stanje v njihovem lokalnem okolju. Želimo si vzpostaviti dolgotrajna partnerstva med mladinskimi organizacijami, mladinskimi centri, mladinskimi sveti lokalnih skupnosti in občinami ter vse akterje ozavestiti o pomenu vključevanja mladih in njihovega (so)delovanja v družbi.
Terminska izvedba: Organizirali bomo dva dogodka.
Prvi dogodek bo potekal 23. marca 2016 med 9.00-16.00.
Zadnji zaključni dogodek pa 13. maja 2016 med 10.00-14.00.
Namero o sodelovanju je Mladinski svet Slovenije že naslovil na vse občine in ker se vabilu niste odzvali vas pozivamo še mi, da se projektu priključite. Od vas bi želeli, si za začetek pogledate lokalno analizo stanja mladih, ki smo jo pripravili mladi in do 15. marca 2016 posredujete komentarje. Prosimo vas tudi, da izberete predstavnika občina, ki bo predstavljali vez med občino, mladimi v lokalnem okolju in Mladinskim svetom Slovenije. Na obeh dogodkih se pričakuje prisotnost med 1-3 predstavnike občine in 3-5 mladih iz posamezen občine. Predstavnik občine in predstavnik mladih (lahko tudi več) bi sodelovala pri pripravi analize in glede potreb mladih v vaši skupnosti. Na prvem dogodku bi na podlagi analiz s pomočjo trenerjev MSS, ki dobro poznajo področje participacije mladih naredili načrt kako oblikovati dolgotrajnejšo vez med občino in mladimi. Na zadnjem dogodku, kjer bodo prisotni tudi nacionalni odločevlci in strokovnjaki za participacijo mladih pa bomo predstavili kaj vse se je v tem času oblikovalo in skušali poiskati rešitve kako mlade iz lokalne skupnosti aktivno vključiti v odločanje.
Prednosti sodelovanja z Mladinskim svetom Slovenije so številne. Slovenija že peto leto zapored uspešno izvaja projekte strukturiranega dialoga in v letu 2013 je bila z nacionalnim projektom izbrana med pet najboljših mladinskimi projektov EU programov (2013). Tako odločevalci na lokalni in nacionalni ravni kot Evropska komisija, ki je pobudnik projektov strukturiranega dialoga, so preko skupnega sodelovanja prepoznali pomembnost dialoga med mladimi in določevalci z namenom večjega vključevanja mladih v družbo, prepoznavanja potreb mladih v lokalnih skupnosti, konstruktivne razprave s krajani ter predstavitve dela občine. Dialog z mladimi krepi zaupanje v avtoritete ter povečuje njihovo zanimanje za družbena vprašanja, zato upamo, da bomo, kot smo že v preteklosti, s predstavniki občin, uspešno sodelovali tudi pri tem projektu.
V kolikor se odločite za sodelovanje se občina obvezuje, da: • imenujete od 1-3 predstavnike občine, ki bo rednem stiku z mladimi (mladinskimi organizacijami, mladinskimi sveti lokalnih skupnosti, mladinskimi centri ipd.), predstavnikom občine ter Mladinskim svetom Slovenije. • Podati mnenje in komentarje na analizo in jo v sodelovanju s predstavnikom mladim uskladiti do prvega dogodka. • zagotovi udeležbo in prisotnost občinskega predstavnika na obeh dogodkih. dogodku v vlogi strokovno vsebinske podpore mladim pri kreiranju predlogov lokalnim oblastem (časovna prisotnost občinskega predstavnika bo dogovorjena naknadno). • Županom in svetnikom predstaviti projekt in jih seznaniti z rezultati. • Po svojih kanalih promovirati zaključni dogodek in v kolikor je mogoče na dogodek pripeljati župana in druge predstavnike občin. Projektno vodenje, informacije o projektu, način izvedbe in idejno zasnovo zaključnega dogodka prevzema nosilec projekta, to je Mladinski svet Slovenije. Finančnih obveznosti nimate.
Projekt poteka v okviru programa Erasmus +, kjer smo pridobili 75% sredstev sofinanciranja projekta. V kolikor želite sodelovati pri projektu, vas prosimo, da nam do 15. marca 2016 na mail: (dodajte) pošljete komentarje in mnenje na analizo, ki vam jo pošiljamo v prilogi. Prosimo vas, da pripišete podatke o vaši občini ter kontaktni osebi (o izbranem predstavniku vaše občine), ki bo v prihodnje prevzela komunikacijo glede aktivnosti projekta. Za več informacij in morebitna pojasnila se lahko obrnete na zgornji e-mail (dodate mail in lahko tudi številko).